Uznaje się, że na zaburzenia nastroju silny wpływ mają czynniki genetyczne i biologiczne. Jednak w etiologii powstania depresji mają również udział czynniki, takie jak relacje międzyludzkie oraz temperament, charakteryzujący się neurotyzmem. Istotne wydawać się tu mogą wczesne urazy i stres, które sprzyjają budowaniu swojej samooceny w sposób nieadekwatny do rzeczywistych właściwości. Smutek, pustka, rozżalenie, kiedy patrzy sią na swoje niesatysfakcjonujące życie, przygnębienie, a nawet zaburzenia snu i łaknienia, to typowy obraz zaburzeń nastroju. Czy to depresja, pomoże ocenić specjalista. Czasami potrzebne jest wsparcie farmakologiczne, ale podstawą jest poznanie własnego wnętrza, odkrycie i zmiana sposobu parzenia na siebie.

Psychoterapia psychodynamiczna ma na celu dogłębne przyjrzenie się zagadnieniom utrwalonych przekonań i postaw dotyczących własnej osoby i otaczającego świata, w bezpiecznych warunkach, tak aby móc iść przez życie w dobry dla siebie i satysfakcjonujący sposób.

Uwagę psychoterapeuty przykuwa analiza stresorów, które zapoczątkowują zaburzenia nastroju. Specjalista stara się zbadać i pomóc człowiekowi uchwycić najważniejsze wątki schematu relacji i samooceny, które przecież każdy z nas buduje przez całe życie.

Zaburzenia depresyjne mogą dotknąć każdego, w każdym wieku. Mogą być to dzieci nadmiernie zamknięte w sobie, nieskore do eksplorowania otoczenia, budzące się w nocy z koszmarów. Młodzież która nie ma motywacji do nauki, marzeń dotyczących przyszłości i kiepsko odnajduje się wśród rówieśników. Ludzie w wieku dorosłym, gdy szybkość życia i presja zmniejszają zainteresowanie otaczającym światem, powodują marazm a z czasem smutek i niemożność wydostania się z błędnego koła pustki. Mamy, które nie radzą sobie ze swoimi emocjami w procesie opieki nad dziećmi, nadmiernie się złoszczą lub brakuje im sił do stawienia czoła codzienności. Osoby których rodzina się rozpada, dochodzi do konfliktów na tle rozwodowym, separacyjnym, doświadczające traumatycznych doświadczeń.

Każdy z nas ma niepowtarzalne doświadczenia i w wyjątkowy sposób je przeżywa. Kiedy zauważamy w sobie którekolwiek z niepokojących sygnałów świadczących, że mamy problemy z nadmiernym smutkiem - szukajmy pomocy. Im dłużej zwlekamy, tym problem bardziej się nawarstwia i trudniej się go leczy. Dajmy sobie szansę, aby odzyskać radość życia i roztaczać ją wokół siebie.

Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub e-mail.